- Szczegóły
- Odsłony: 23309
INFORMACJA O PROFILACH KSZTAŁCENIA W II SPOŁECZNYM LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM IM. TONIEGO HALIKA W OSTROŁĘCE
PROFIL WOJSKOWY – Oddział Przygotowania Wojskowego
Profil wojskowy daje możliwość zdobycia wiedzy ogólnej, umożliwiającej podjęcie dowolnych studiów. Rozwój sprawności fizycznej niezbędnej do podjęcia służby i kształtowania aktywnego stylu życia. Zwiększa odporność psychiczną i samodyscyplinę, stanowiąc bezcenny kapitał na przyszłość w pracy zawodowej i w życiu osobistym. Kierunek nauki zwiększa możliwości uzyskania ciekawej pracy zarówno w policji, wojsku, jak i innych instytucjach mundurowych kształtując przy tym patriotyzm i tożsamość narodową.
W czasie nauki liceum w klasie wojskowej - OPW:
- będziesz brał udział w obozach wojskowych z udziałem żołnierzy zawodowych z Mazurskiego Batalionu Saperów w Orzyszu,
- rajdach wojskowych z udziałem żołnierzy zawodowych 8. Szczycieńskiego Batalionu Radiotechnicznego w Lipowcu k/Szczytna,
- pokazach i uroczystościach wojskowych w zaprzyjaźnionych jednostkach,
- zapoznasz się ze specyfiką pracy zawodowego żołnierza i policjanta,
- spotkasz się z przedstawicielami różnych służb mundurowych,
- weźmiesz udział w rozprawach sądowych,
- nauczysz się dowodzenia zespołem,
- poznasz elementy musztry indywidualnej i zespołowej,
- poprawisz sprawność fizyczną, sprawdzisz swoje umiejętności na torze, przeszkód dla kandydatów do wojska i policji,
- weźmiesz udział w zawodach: "Sprawni jak Żołnierze", "O Srebrne Muszkiety", Musztra paradna itp.,,
- nabędziesz umiejętności strzeleckich,
- wyjedziesz do jednostek wojskowych, policyjnych, służb więziennictwa i miejsc pamięci narodowej.
Przedmioty rozszerzone: - geografia lub historia, wiedza o społeczeństwie.
Przedmioty dodatkowe: edukacja wojskowa, samoobrona/taktyka i techniki interwencji, szkolenie wojskowe OPW.
Szkoła współpracuje z: Ministerstwem Obrony Narodowej, Akademią Sztuki Wojennej w Warszawie, 15.Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, Wojskowym Ośrodkiem Szkolenia Poligonowego Wojsk w Bemowie Piskim k/Orzysza, 15.Mazurskim Batalionem Saperów w Orzyszu, 8. Szczycieńskim Batalionem Radiotechnicznym w Lipowcu k/Szczytna, 18. Pułkiem Logistycznym w Łomży, 5.Mazowiecką Brygadą Obrony Terytorialnej/52.Batalion Piechoty Lekkiej w Komorowie, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Ostrołęce, Komendą Miejską Policji w Ostrołęce, Zakładem Karnym w Ostrołęce, Strzelnicą Sportową "OBROŃCA" w Troszynie.
PROFIL HUMANISTYCZNO-PRAWNY
Jeżeli lubisz czytać, pasjonujesz się historią, wiedzą o społeczeństwie, ekonomią, interesujesz się edukacją prawną to profil właśnie dla Ciebie. Dzięki niemu w klasie o profilu w zakresie rozszerzonym z języka polskiego historii oraz zajęć dodatkowych historii sztuki zyskasz umiejętności krytycznego myślenia, poznasz sztukę argumentacji, udoskonalisz swój warsztat aktorski. Swoje zainteresowania możesz rozwijać biorąc udział w Olimpiadzie Wiedzy o Prawie.
Klasa dla młodzieży z zainteresowaniami humanistycznymi i prawniczymi. Oferujemy przedmioty w zakresie rozszerzonym:
- język polski, historia, wiedza o społeczeństwie;
- zajęcia dodatkowe: edukacji prawnej oraz informatyka, kółko teatralne.
Jesteś osobą otwartą, umiesz pracować zespołowo, jesteś kreatywny i komunikatywny, chcesz zrozumieć mechanizmy funkcjonowania państw, społeczeństw i instytucji życia publicznego, wybierz klasę humanistyczno-prawną.
Jeśli wybierzesz naukę w klasie o tym profilu, skutecznie przygotujemy Cię do matury z języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym.
Język polski pozwoli Ci rozwinąć umiejętność i kulturę wypowiadania się, co jest niezbędne w prowadzeniu skutecznej komunikacji społecznej.
Historia poprzez pokazanie procesów historycznych pozwoli Ci lepiej zrozumieć podłoże współczesnych problemów społeczno- politycznych i uzupełnić w ten sposób wiedzę o społeczeństwie. Ukazując zaś tło historyczne ułatwi analizować utwory literackie.
Wiedza o społeczeństwie pomoże w nabyciu kompetencji społecznych bardzo pożądanych na rynku pracy przez pracodawców.
W celu lepszego przygotowania do matury uczniowie uczestniczą w dodatkowych konsultacjach przedmaturalnych. W celu lepszego przygotowania do matury uczniowie uczestniczą w dodatkowych konsultacjach przedmaturalnych.
Rozszerzeniem programu wiedzy o społeczeństwie są dodatkowe zajęcia z edukacji prawa. W ramach tych zajęć uczniowie poznają specyfikę pracy w wymiarze sprawiedliwości i organach ścigania. Służą temu m.in. zajęcia, które odbywają się w Sądzie Okręgowym i Sądzie Rejonowym w Ostrołęce. Uczniowie mają możliwość poprzez spotkanie z pracownikami Sądu (sędzia, prokurator, protokolant), zwiedzanie budynku i uczestnictwo w procesach sądowych, zdobycia wiedzy na temat funkcjonowania sądownictwa w Polsce. Szkoła współpracuje również z Miejską Komendą Policji w Ostrołęce oraz Zakładem Karnym w Przytułach Starych.
Edukacja prawna pozwala też lepiej przygotować się do matury z wiedzy o społeczeństwie oraz olimpiad prawniczych w zakresie podstaw prawa, głównie konstytucyjnego, karnego, cywilnego i pracy.
Szkoła jest organizatorem Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie. Celem olimpiady jest upowszechnianie wśród młodzieży wiedzy i poszanowania dla prawa.
Laureaci i finaliści otrzymali cenne nagrody, dyplomy i zaświadczenia laureata/finalisty, co uprawnia do przyjęcia na studnia do 12 uczelni. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Olimpiady. www.olimpiadaprawa.pl.
Utworzona zostanie na potrzeby edukacji społeczno-prawnej szkolna sala sądowa. W sali sądowej uczniowie odbywać będą zajęcia poświęcone procesowi sądowemu i funkcjonowaniu instytucji wymiaru sprawiedliwości. W sposób szczególny z sali sądowej będą korzystać uczniowie klas o profilu społeczno-prawnym i uczestnicy zajęć związanych z tematyką prawną. Sala będzie ułatwiała zapoznanie się uczniów ze specyfiką poszczególnych postępowań sądowych oraz z innymi zagadnieniami prawnymi. Ponadto pomieszczenie pozostaje dostępne na potrzeby zajęć tematycznych z języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie i innych przedmiotów dla uczniów wszystkich klas.
PROFIL POLICYJNY- NOWA OFERTA EDUKACYJNA
Oferta jest skierowana przede wszystkim do uczniów widzących swoją przyszłość w niebieskim, policyjnym mundurze. Powinni ją jednak rozważyć wszyscy, którzy myślą o pracy w pokrewnych policji służbach takich jak: służba celna, straż miejska i agencje ochrony.
Program nauczania został opracowany tak, aby zwiększyć szansę naszych absolwentów na powodzenie podczas testów rekrutacyjnych (merytorycznych i sprawnościowych) do służby w policji lub dalszej edukacji np. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.
Na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji absolwenci klas policyjnych otrzymają 2 dodatkowe punkty podczas rekrutacji do pracy w Policji!
Zajęcia prowadzone są przez emerytowanych pracowników Policji.
Dodatkowo jest realizowana innowacja pedagogiczna „Edukacja policyjna”. Dzięki temu nasi uczniowie zdobywają wiedzę specjalistyczną przydatną w dalszym procesie przygotowania do zawodu policjanta. Głównym celem innowacji jest uatrakcyjnienie prowadzonych zajęć, a także rozwijanie sprawności intelektualnej i psychomotorycznej uczniów.
Młodzież zapozna się z wiadomościami z:
- zakresu historii, organizacji i roli policji w systemie bezpieczeństwa państwa;
- etyki policyjnej;
- zakresu kształtowania postaw patriotycznych, obywatelskich i szacunku do tradycji; - zasad użycia broni palnej i środków przymusu bezpośredniego;
- prawa karnego i prawa wykroczeń;
- postępowania dochodzeniowego;
- przykładowymi testami psychologicznymi.
Ponadto chętni uczniowie uczestniczą w organizowanych przez szkołę zajęciach z samoobrony, kursach ochroniarskich, obozach szkoleniowych, zawodach sportowych oraz zawodach z zakresu obronności. Na zajęciach wychowania fizycznego dodatkowo realizują treści z zakresu sztuk walki pokonywania sprawnościowego toru przeszkód.
W szkole znajduje się odpowiednia baza dydaktyczna oraz wyposażenie np.:
- strzelnica wirtualna;
- hala sportowa;
Przedmioty dodatkowe: - podstawy szkolenia policyjnego;
Inne zajęcia: - szkolenie strzeleckie
Przedmioty rozszerzone: - geografia, język angielski, informatyka
Przedmioty punktowane: - język polski; - matematyka; - geografia; - informatyka.
Języki obce: - j. angielski - obowiązkowy; - j. niemiecki lub j. rosyjski*
* w przypadku wyboru j. niemieckiego i j. rosyjskiego decyduje większość klasy.
Po ukończeniu klasy policyjnej i zdaniu matury można znaleźć zatrudnienie w:
- wszelkich instytucjach mundurowych, prawnych, penitencjarnych, administracji państwowej i publicznej, inspekcji i straży;
- firmach ochroniarskich, detektywistycznych (po nabyciu praktyki), dozorujących i transportujących walory i środki pieniężne;
- po uzyskaniu wykształcenia pedagogicznego lub resocjalizacyjnego w schroniskach dla nieletnich, domach wychowawczych itp.;
-instytucjach profesjonalnych niszczenia dokumentów niejawnych;
- środkach masowego przekazu;
- aplikować do postępowania rekrutacyjnego do pracy w Policji oraz innych służbach odpowiedzialnych za porządek publiczny a także w firmach i instytucjach z sektora ochrony osób i mienia;
- aplikować do Wyższej Szkoły Policji;
- kontynuować edukację w cywilnych szkołach i uczelniach na kierunkach z zakresu bezpieczeństwo publiczne.
Klasa policyjna tworzona jest dla uczniów zainteresowanych dalszym kształceniem na uczelniach cywilnych oraz uczelniach resortów mundurowych. Udział w dodatkowych zajęciach (techniki interwencji służb mundurowych, samoobrona, zajęcia strzeleckie pozwoli lepiej przygotować naszych uczniów do uzyskania dodatkowych kwalifikacji w pracy w formacjach mundurowych, tj.policji, wojsku, straży granicznej, straży marszałkowskiej, biurze ochrony rządu, formacjach ochrony osób i mienia) oraz przygotować do testów sprawnościowych przy naborze do pracy w ww. służbach mundurowych.
Absolwenci klasy policyjnej otrzymają na świadectwach ukończenia szkoły wpisy o odbytych zajęciach praktycznych, kursach, certyfikatach, itp. Dodatkowo każdy otrzyma zaświadczenie o odbytych zajęciach z technik interwencji służb mundurowych, samoobrony służby policyjnej, służby straży pożarnej, zajęć praktycznych służb mundurowych i wyszkolenia strzeleckiego. Dokumenty te dają możliwość uzyskania dodatkowych punktów przy naborze do ww. formacji mundurowych.