- Szczegóły
- Odsłony: 81
Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „1000-lecie Królestwa Polskiego”. Program realizowany z związku z 1000. rocznicą koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego, realizowany pod patronatem Muzeum Historii Polski w Warszawie, Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Aby uczcić, tę doniosłą, jakże znaczącą rocznicę, zadaniem szkół było przypomnienie roli dokonań i osiągnięć Bolesława Chrobrego w dziejach naszego kraju.
Nauczycielem-koordynatorem odpowiadającym za realizację zadań w ramach projektu była Anna Jarnutowska.
Nad pracami dydaktyczno-wychowawczymi czuwali nauczyciele-koordynatorzy: Anna Jarnutowska, Milena Gumowska-Bogucka, Małgorzata Bacławska i Katarzyna Mierzejewska.
Działania projektowe realizowała drużyna uczniów: Laura Bruszewska, Łukasz Świtaj, Szymon Mamiński, pomocniczo Filip Prachniak i Wiktor Prachniak.
Aby podjąć wyzwanie musieliśmy wykonać zadania obowiązkowe:
- Film z gratulacjami dla Bolesława Chrobrego – filmik gratulacyjny umieszczony został na szkolnym portalu społecznościowym (zachęcamy do obejrzenia, https://www.facebook.com/2SLOHalik/videos/1330499231535752?locale=pl_PL
- Gra planszowa na temat polskich królów, przybliżająca życie i działalność Bolesława Chrobrego,
- Dzień z królem Bolesławem Chrobrym – przygotowanie prezentacji o dokonaniach Bolesława Chrobrego i historycznych realiach doby władcy. Obrazowe slajdy stały się inspiracją do rozmowy w klasach o znaczeniu osiągnięć króla, uwarunkowaniach historycznych i kulturowych.
Podjęliśmy się zadania dodatkowego. Dla dopełnienia naszych działań, przygotowaliśmy sondę uliczną. Było to zadanie skierowane do społeczności lokalnej, w celu rozpowszechniania okoliczności obchodów. Drużyna przygotowała z pomocą innych uczniów ulotkę informacyjną. Uczestnicy propagowali najważniejsze informacje, dzielili się własnymi spostrzeżeniami, zadawali pytania i wymieniali uwagi odnośnie „Pierwszego Polaka”.
Działania realizowaliśmy na przestrzeni marca i kwietnia 2025 r.
Znaleźliśmy się wśród 970 z 1256 zgłoszonych szkół z Polski i innych szkół polonijnych, które otrzymały certyfikat „Szkoły 1000-lecia Królestwa Polskiego”.
Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy przypomnieć skrawki historii, odświeżyć dawne realia, przywołać ducha dawnego męża stanu. Wspólne działania przyniosły nam wiele radości i satysfakcji.
Dziś wiemy, że 1000 lat temu, nastąpił moment przełomowy – Polska wkroczyła na arenę europejskiej polityki jako niezależne królestwo. Dzięki mądrej polityce wewnętrznej i międzynarodowej, wybitny władca, strateg i dyplomata, umocnił granice, a nasz kraj od tego mementu stał się suwerenny i dojrzały. Polska dołączyła do chrześcijańskich monarchii Europy, co miało ogromne znaczenie dla jej dalszego rozwoju.
W naszych żyłach płynie symbol odwagi, niezależności i jedności. A naszym „Pierwszym Polakiem” był Patron narodowej dumy i tożsamości, jeden z najważniejszych ojców naszej państwowości. Pamiętajmy o tym i kontynuujmy dzieło Bolesława Chrobrego.