- Szczegóły
- Odsłony: 39
Eliminacje okręgowe XXVII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie
Kwalifikacja uczestników do eliminacji finałowych w dniu 21 marca 2025r.
W bieżącym roku szkolnym Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Prawie została zorganizowana w 17 Komitetach Okręgowych, w eliminacjach szkolnych wzięło udział 1093 uczniów z 287 szkół licealnych. Do eliminacji okręgowych zakwalifikowało się 159 uczestników ze 87 szkół. Eliminacje okręgowe odbyły się w 17 Komitetach Okręgowych: Gdańsk, Białystok, Ciechanów, Olsztyn, Katowice, Kielce, Kraków, Skierniewice, Opole, Warszawa, Poznań, Szczecin, Bydgoszcz, Wrocław, Lublin, Gorzów Wielkopolski, Przemyśl. Nie odbyły się eliminacje okręgowe w Ciechanowie, Wrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim, Białymstoku, Poznaniu z powodu malej ilości uczniów zakwalifikowanych po eliminacjach szkolnych. Uczestnicy mięli zorganizowane eliminacje w innych Okręgach zgodnie z komunikatem wydanym przez Organizatora. Organizatorem Olimpiady jest Komitet Główny przy II Społecznym LO im. Toniego Halika w Ostrołęce pod przewodnictwem Adama Ochenkowskiego. Patronat organizacyjny nad olimpiadą sprawują: Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego oraz Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Do Olimpiady z terenu województwa mazowieckiego zgłosiło się 173 uczestników z 72 szkół: z Okręgu warszawskiego 54 szkół, z Okręgu ciechanowskiego 10 szkół, z Okręgu podlaskiego 8 szkół. Do eliminacji okręgowych zakwalifikowano 38 uczniów z 17 szkół licealnych Mazowsza.
W dniu 01 marca 2025 r. we wszystkich Komitetach w Polsce odbyły się eliminacje okręgowe XXVII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie. W wyniku eliminacji okręgowych w mazowieckim Okręgu w Warszawie, w których brało udział 38 uczniów z 17 szkół licealnych. Zgłoszonych do zakwalifikowania do eliminacji centralnych 12 uczestników. Eliminacje okręgowe polegały w I części na rozwiązaniu testu wiedzy prawniczej. Konsultantem merytorycznym był Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Najlepsi uczestnicy, którzy otrzymali co najmniej 20 pkt. spośród 30 możliwych do zdobycia przeszli do części II, czyli do napisania egzaminu prawniczego obejmującego dziedziny prawa: konstytucyjnego, cywilnego, administracyjnego, karnego, rodzinnego i opiekuńczego, pracy, gospodarczego. Żeby zakwalifikować się do finału trzeba było mieć min. 40 pkt. z obu części eliminacji okręgowych.
Do eliminacji centralnych z Okręgu w Warszawie (Białystok, Ciechanów) zakwalifikowali się:
1. Krywult Maciej, Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO w Warszawie - 50 pkt.
2. Rosik Karol, VIII Liceum Ogólnokształcące w Warszawie – 50 pkt.
3. Janik Maryla, LXVII Liceum Ogólnokształcące w Warszawie – 49 pkt.
4. Jaskulski Jakub, VIII Liceum Ogólnokształcące w Warszawie – 47 pkt.
5. Żebrowska Oliwia, II Liceum Ogólnokształcące w Ostrołęce – 46 pkt.
6. Gołąb Olga, XIV Liceum Ogólnokształcące w Warszawie – 45 pkt.
7. Sierak Amelia, II Liceum Ogólnokształcące w Ostrołęce – 43 pkt.
8. Kumor Tomasz, XLVII Liceum Ogólnokształcące w Warszawie – 43 pkt.
9. Pluta Marcin, CXXXVII Liceum Ogólnokształcące w Warszawie – 42 pkt.
10. Mroczkowska Nadia, II Liceum Ogólnokształcące w Warszawie – 41 pkt.
11. Wasilewska Julia, XXII Liceum Ogólnokształcące w Warszawie – 41 pkt.
12. Zięba Maria, XVIII Liceum Ogólnokształcące w Warszawie – 41 pkt.
Ogółem w eliminacjach centralnych weźmie udział 35 uczestników z kraju.
Eliminacje centralne (finałowe) odbędą się 12 kwietnia 2025 r. od godz.800 w Ostrołęce z siedziby Komitetu Głównego przy II Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Toniego Halika w Ostrołęce. Bliższe informacje znajdują się na stronie internetowej WWW.olimpiadaprawa.pl. Symulowana rozprawa sądowa odbędzie się w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce, ul. Gomulickiego 5 o godzinie 1200.