- Szczegóły
- Odsłony: 9145
Na zaproszenie gen.bryg.dr Jarosława Gromdzińskiego, Dowódcy 15.Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, dyrektor szkoły Adam Ochenkowski wraz z sześcioosobową grupą kadetów klas wojskowych ( Damian Niedźwiecki, Jakub Szymołon, Seweryn Biedrzycki, Przemysław Mroczkowski, Piotr Kruszewski, Piotr Orłowski ) w dniu 20 października 2017 roku wzięli udział w uroczystości przekazania zmiany Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim k/Orzysza.
Podpułkownik Steven Gventer przekazał dowództwo nad Batalionową Grupą Bojową NATO ppłk Christopher D. L’Heureux. We wtorek w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim odbyła się oficjalna ceremonia.
Podpułkownik Steven Gventer przekazał obowiązki dowódcy Batalionowej Grupy Bojowej NATO oraz 2 szwadronu 2 Pułku Kawalerii ppłk Christopherowi D. L’Heureux. Podpułkownik Christopher D. L’Heureux będzie dowodził Batalionową Grupą Bojową NATO do X 2017, do czasu rotacji wojsk.
Następnym zadaniem podpułkownika Steven Gventera będzie dowództwo nad jednostką żołnierzy amerykańskich w Hohnfels w Niemczech. Nowy dowódca ppłk L’Heureux ma doświadczenie zyskane w Kosowie, Iraku i Afganistanie.
W uroczystości wzięli udział Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika, Dowódca Wojsk Lądowych USA w Europie gen. broni Frederick B. Hodges, Zastępca Dowódcy 16 PDZ gen. bryg Sławomir Kaczyński, Dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód gen. bryg. Krzysztof Motacki oraz Dowódca 15 GBZ gen. bryg. Jarosław Gromadziński. Podczas ceremonii przekazania obowiązków Dowódca Generalny RSZ
Rotacja Batalionowej Grupy Bojowej NATO
– Przeszły wiele istotnych ćwiczeń, rozwinęły interoperacyjność i bardzo istotnie przyczyniają się do podniesienia poziomu odstraszania, a więc poziomu naszego bezpieczeństwa – tak o wojskach Batalionowej Grupy Bojowej NATO mówił podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski w Bemowie Piskim.
W piątek na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim odbyło się uroczyste przekazanie zmiany Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO.
Pododdziały z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji - podobnie jak ich poprzednicy - spędzą w Polsce sześć miesięcy. Trzon natowskiego batalionu tworzą żołnierze kawalerii pancernej USA. W jej skład wchodzą też żołnierze z Wielkiej Brytanii (wojska rozpoznania) i Rumunii (pododdział przeciwlotniczy). Nowością tej zmiany jest obecność żołnierzy z Chorwacji (wojska artyleryjskie). Orkiestra reprezentacyjna odegrała hymny państw biorących udział w przekazaniu zmiany.
Uczestniczący w uroczystości podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski mówił, że – ten projekt zaczął się niedawno, bo jeszcze nieco ponad rok temu pracowaliśmy nad politycznymi rozstrzygnięciami przed szczytem NATO, a żołnierze: alianci, żołnierze z 15 Brygady Zmechanizowanej i całe nasze siły zbrojne udowodniły, że ten projekt można bardzo szybko wprowadzić w życie.
– Przeszły wiele istotnych ćwiczeń, rozwinęły interoperacyjność i bardzo istotnie przyczyniają się do podniesienia poziomu odstraszania, a więc poziomu naszego bezpieczeństwa i przez to też pomagają nam być bardziej wiarygodnym, lepszym sojusznikiem – zaznaczył wiceszef resortu obrony.
Z kolei dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Jarosław Gromadziński mówił, że pierwsze sześć miesięcy stacjonowania Batalionowej Grupy Bojowej NATO pokazały, iż żołnierze intensywnie się szkolą.
– O tyle jesteśmy mądrzejsi, że mamy doświadczenia wynikające z sześciu miesięcy szkolenia. Koncentrujemy się obecnie na uzyskaniu jeszcze większego zrozumienia się na polu walki i to jest naszym głównym celem, który stawiamy przed drugą zmianą – zaznaczył generał.
Rozmieszczenie w Polsce batalionowej grupy bojowej to część natowskiej inicjatywy enhanced Forward Presence (eFP) – wzmocnionej wysuniętej obecności na wschodniej flance Sojuszu, zainicjowanej na Szczycie NATO w Warszawie w 2016 r. Obok Polski, grupy bojowe są rozmieszczone w trzech państwach bałtyckich – Litwie, Łotwie i Estonii. „Polska” bGB rozpoczęła funkcjonowanie w kwietniu br., a dzisiaj następuje jej druga rotacja. Wojska sojusznicze stacjonują we wschodniej Polsce w Orzyszu / Bemowie Piskim.
Państwem ramowym dla bGB w Polsce są Stany Zjednoczone, krajami kontrybuującymi - Rumunia i Wielka Brytania, a od obecnej rotacji także Chorwacja. Na co dzień grupa współdziała z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, a jej działania, podobnie jak w przypadku pozostałych batalionowych grup bojowych eFP, mają być koordynowane przez Wielonarodową Dywizję Północny-Wschód w Elblągu.