Aktualności

Na zaproszenie gen.bryg.dr Jarosława Gromdzińskiego, Dowódcy 15.Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, dyrektor szkoły Adam Ochenkowski wraz z sześcioosobową grupą kadetów klas wojskowych ( Damian Niedźwiecki, Jakub Szymołon, Seweryn Biedrzycki, Przemysław Mroczkowski, Piotr Kruszewski, Piotr Orłowski ) w dniu 20 października 2017 roku wzięli udział w uroczystości przekazania zmiany Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim k/Orzysza. 

 77zmianaBGB2017 3

Podpułkownik Steven Gventer przekazał dowództwo nad Batalionową Grupą Bojową NATO ppłk Christopher D. L’Heureux. We wtorek w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim odbyła się oficjalna ceremonia.

Podpułkownik Steven Gventer przekazał obowiązki dowódcy Batalionowej Grupy Bojowej NATO oraz 2 szwadronu 2 Pułku Kawalerii ppłk Christopherowi D. L’Heureux. Podpułkownik Christopher D. L’Heureux będzie dowodził Batalionową Grupą Bojową NATO do X 2017, do czasu rotacji wojsk.

Następnym zadaniem podpułkownika Steven Gventera będzie dowództwo nad jednostką żołnierzy amerykańskich w Hohnfels w Niemczech. Nowy dowódca ppłk L’Heureux ma doświadczenie zyskane w Kosowie, Iraku i Afganistanie.

W uroczystości wzięli udział Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika, Dowódca Wojsk Lądowych USA w Europie gen. broni Frederick B. Hodges, Zastępca Dowódcy 16 PDZ gen. bryg Sławomir Kaczyński, Dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód gen. bryg. Krzysztof Motacki oraz Dowódca 15 GBZ gen. bryg. Jarosław Gromadziński. Podczas ceremonii przekazania obowiązków Dowódca Generalny RSZ

Rotacja Batalionowej Grupy Bojowej NATO

Przeszły wiele istotnych ćwiczeń, rozwinęły interoperacyjność i bardzo istotnie przyczyniają się do podniesienia poziomu odstraszania, a więc poziomu naszego bezpieczeństwa – tak o wojskach Batalionowej Grupy Bojowej NATO mówił podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski w Bemowie Piskim.

77zmianaBGB2017 4

W piątek na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim odbyło się uroczyste przekazanie zmiany Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Pododdziały z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji - podobnie jak ich poprzednicy - spędzą w Polsce sześć miesięcy. Trzon natowskiego batalionu tworzą żołnierze kawalerii pancernej USA. W jej skład wchodzą też żołnierze z Wielkiej Brytanii (wojska rozpoznania) i Rumunii (pododdział przeciwlotniczy). Nowością tej zmiany jest obecność żołnierzy z Chorwacji (wojska artyleryjskie). Orkiestra reprezentacyjna odegrała hymny państw biorących udział w przekazaniu zmiany.

Uczestniczący w uroczystości podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski mówił, że – ten projekt zaczął się niedawno, bo jeszcze nieco ponad rok temu pracowaliśmy nad politycznymi rozstrzygnięciami przed szczytem NATO, a żołnierze: alianci, żołnierze z 15 Brygady Zmechanizowanej i całe nasze siły zbrojne udowodniły, że ten projekt można bardzo szybko wprowadzić w życie.

Przeszły wiele istotnych ćwiczeń, rozwinęły interoperacyjność i bardzo istotnie przyczyniają się do podniesienia poziomu odstraszania, a więc poziomu naszego bezpieczeństwa i przez to też pomagają nam być bardziej wiarygodnym, lepszym sojusznikiem – zaznaczył wiceszef resortu obrony.

Z kolei dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Jarosław Gromadziński mówił, że pierwsze sześć miesięcy stacjonowania Batalionowej Grupy Bojowej NATO pokazały, iż żołnierze intensywnie się szkolą.

O tyle jesteśmy mądrzejsi, że mamy doświadczenia wynikające z sześciu miesięcy szkolenia. Koncentrujemy się obecnie na uzyskaniu jeszcze większego zrozumienia się na polu walki i to jest naszym głównym celem, który stawiamy przed drugą zmianą – zaznaczył generał.

Rozmieszczenie w Polsce batalionowej grupy bojowej to część natowskiej inicjatywy enhanced Forward Presence (eFP) – wzmocnionej wysuniętej obecności na wschodniej flance Sojuszu, zainicjowanej na Szczycie NATO w Warszawie w 2016 r. Obok Polski, grupy bojowe są rozmieszczone w trzech państwach bałtyckich – Litwie, Łotwie i Estonii. „Polska” bGB rozpoczęła funkcjonowanie w kwietniu br., a dzisiaj następuje jej druga rotacja. Wojska sojusznicze stacjonują we wschodniej Polsce w Orzyszu / Bemowie Piskim.

Państwem ramowym dla bGB w Polsce są Stany Zjednoczone, krajami kontrybuującymi - Rumunia i Wielka Brytania, a od obecnej rotacji także Chorwacja. Na co dzień grupa współdziała z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, a jej działania, podobnie jak w przypadku pozostałych batalionowych grup bojowych eFP, mają być koordynowane przez Wielonarodową Dywizję Północny-Wschód w Elblągu. 

77zmianaBGB2017 1

Zapraszamy do GALERII