Aktualności

„Medycyna i szarlataństwo” tematem II edycji „Dialogów senackich”

5GadkaSenacka2022 1"Medycyna i szarlataństwo” to temat spotkania młodzieży ze szkół z różnych miast Polski z autorytetami medycznymi w ramach drugiej edycji „Dialogów senackich”, która odbyła się 22 marca 2022r. w Senacie RP. W debacie wzięła udział delegacja uczniów kl. IIIa naszej szkoły (Anna Wolaniecka, Karolina Załęska, Ilona Pijanowska, Bartosz Stolarczyk, Konrad Witkowski, Mikołaj Rurka). Relacja młodzieży:

„O godzinie 800 wyjechaliśmy sprzed szkoły do Warszawy na dialogi senackie. Obrady rozpoczęły się o godzinie 1100 i trwały do godziny 1400. Tematyką obrad była: „Medycyna i Szarlataństwo”. W Senacie poznaliśmy dwóch doktorów o specjalizacji onkologicznej, którzy to w dużej mierze prowadzili dyskusję, Mogliśmy zadawać różnego rodzaju pytania, a dyskusja w dużej mierze dążyła do wyjaśnienia nam w jaki sposób unikać dezinformacji w Internecie i w jaki sposób wyselekcjonować informacje spośród kłamstw i prawdy szczególnie w czasach gdy trwa pandemia (covid-19). Dowiedzieliśmy się również, że dużo osób próbuje wprowadzać dezinformację o szczepionkach, które to ich zdaniem są niebezpieczne dla ludzi, co oczywiście jest nie prawdą jak potwierdził lekarz biorący udział. Wniosek z tego taki, że zawsze trzeba potwierdzać daną informacje w różnych źródłach, aby nie rozpowszechniać dezinformacji dalej. Słowem zakończenia, uważam wyjazd za udany i stanowił bardzo cenną lekcję życia”.

W spotkaniu udział wziął Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, a także prof. dr hab. nauk med. Cezary Szczylik (Europejskie Centrum Zdrowia) i dr nauk med. Tomasz Sarosiek (LUX MED Onkologia). Zostało ono zorganizowane przez ruch młodzieżowy „Gadka senacka” przy współpracy z Kancelarią Senatu RP, Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Fundacją Wolna Szkoła oraz Protestem z Wykrzyknikiem.

Otwierając spotkanie, marszałek Senatu Tomasz Grodzki powiedział, iż niezwykle się cieszy, że młodzież trafiła do Senatu, gdyż jest to miejsce wolnej myśli, swobodnej wymiany poglądów, sporów prowadzonych w oparciu o argumenty, a nie wycieczki personalne. Zachęcił zatem młodych ludzi do ożywionej swobodnej dyskusji, przypominając też, że nie ma niemądrych pytań, są tylko niemądre odpowiedzi. „Dzisiejszy temat jest niezwykle istotny, wpisuje się w szersze pojęcie polityk dezinformacyjnych, których teraz doświadczamy na ostro w przypadku haniebnej, brutalnej agresji na Ukrainę. Pamiętajmy o tym” – powiedział prof. Tomasz Grodzki.

Jednym z tematów, które zdominowały dyskusję, były kwestie ruchów antyszczepionkowych i problemów z nimi związanych. Zaproszeni goście odpowiadali na cały szereg pytań zadawanych przez młodzież. Zdaniem prof. Cezarego Szczylika, polityka psuje medycynę, a pandemia stała się okazją do prób osiągania doraźnych zysków politycznych kosztem wiedzy naukowej, kosztem epidemiologii i wirusologii. Jak powiedział Marszałek Tomasz Grodzki, polityka nie niesie za sobą poczucia pokory i służby, w przeciwieństwie do medycyny, gdzie wiadomo, że lekarz jest dla chorych, że im służy. Wyraził on przekonanie, że w polityce też tak powinno być, że politycy powinni służyć obywatelom. 5GadkaSenacka2022 5

Dr Tomasz Sarosiek przypomniał, że ruchy antyszczepionkowe kwestionują osiągnięcia naukowe i autorytety medyczne oraz krzewią antyszczepionkową propagandę nie tylko w kwestii koronawirusa. Uważa on, że ewentualne zniesienie obowiązku szczepień nie zmieni ich postępowania, a tym bardziej znamienne jest, że solidaryzują się one z Rosją przeciwko Ukrainie, wywierając oczywisty wpływ destabilizujący na polskie społeczeństwo. Prof. Cezary Szczylik oświadczył, że jest „zdruzgotany” istnieniem tych ruchów, które kwestionują naukę. Uważa on, że jest to „obrzydliwe”, iż politycy nakręcają takie mechanizmy, dzięki którym chcą robić karierę polityczną.

Na pytanie, dlaczego ludzie wierzą w szarlatanerię, w teorie spiskowe, profesorowie wskazywali na luki w wychowaniu dziecka w domu, a także na brak edukacji zdrowotnej już na poziomie szkoły podstawowej. Ponadto społeczeństwo często reaguje na zasadzie przekory, poza tym opinie antyszczepionkowe są łatwiejsze do przyswojenia i prostsze w komunikowaniu. Zwrócono również uwagę na to, że Polska jest zinfiltrowana przez wiele grup internetowych trolli krzewiących teorie antyszczepionkowe i chcących skłócić Polaków, a są one inspirowane i sponsorowane przez Rosję. Zaapelowane, aby nie być „pożytecznym idiotą” i nie dać się omamić takim przekazom.

W trakcie debaty wskazywano, że szarlataństwo to forma oszustwa, które powinno być karalne, ścigane z urzędu przez prokuratora i izby lekarskie. Tymczasem pacjenci często porzucają tradycyjne leczenie na rzecz oszukańczych terapii, na rzecz szarlatanów szerzących pseudowiedzę w sposób nieuprawniony. Stan prawny jest w Polsce taki, że lekarze są ścigani przez prawo, a szarlatani i oszuści nie, ponieważ wykazują, że są przedsiębiorcami. Rozważano, skąd się bierze większe zaufanie do takich oszustów - ano stąd, że poświęcają oni więcej czasu chorym, czasu, którego tak brakuje lekarzom. Stosują też specjalne socjotechniki obniżające poziom stresu chorego. Jak powiedział prof. Szczylik, w każdym społeczeństwie istnieje zapotrzebowanie na cuda i niewiara w wiedzę naukową. Zadeklarował on, że nie jest przeciwnikiem medycyny holistycznej czy metod alternatywnych, ale dopuszcza je jedynie jako dodatkowe techniki w stosunku do tradycyjnego leczenia.

Na zakończenie Paweł Nawrocki, jeden z inspiratorów „Dialogów senackich", w imieniu Marszałka Senatu i swoim wyraził podziękowanie i pogratulował uczestnikom tej bardzo żywej, a momentami gorącej dyskusji.

Zapraszamy do Galerii