Aktualności

szczepimyDzięki szczepionce wrócimy do normalności. Im więcej osób się zaszczepi, tym szybciej osiągniemy odporność populacyjną, a dzięki temu możliwa będzie stacjonarna praca szkół bez potrzeby wprowadzania ograniczeń. Dlatego istotne jest, aby zaszczepili się wszyscy uprawnieni uczniowie, jak również nauczyciele i pracownicy szkoły. 

Już od czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Uczniowie są szczepieni w punktach populacyjnych i powszechnych. We wrześniu będzie to możliwe w szkołach. Szkoła będzie mogła również zorganizować dowóz uczniów do punktu szczepień albo mobilna jednostka szczepień dojedzie do szkoły.

Jeszcze przed wakacjami szkoły otrzymały materiały informacyjne: rekomendacje dla rodziców, informacje o organizacji szczepień, kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19. Akcję informacyjną zostanie powtórzona do 15 sierpnia.

W pierwszym tygodniu września będzie prowadzony w szkołach tydzień informacyjny o szczepieniach. Odbędą się lekcje o zdrowiu oraz spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym. W drugim tygodniu zostaną zebrane deklaracje od rodziców i wypełnione formularze ze zgodą, tak by w trzecim tygodniu września ruszyć ze szczepieniami uczniów.

Szczepienia 16 i 17-latków

Zaczęła się rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 nastolatków powyżej 16 roku życia. E-skierowanie swojego dziecko znajdziesz na jego Internetowym Koncie Pacjenta.

Nastolatka na szczepienia można będzie zarejestrować przez:

  • bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989
  • kontaktując się z wybranym punktem szczepień ul. Prądzyńskiego 4, tel.604 520 832
  • wysyłając SMS na numer 664 908 556  lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie
  • poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl. Wybierz szybką ścieżkę e-rejestracji, wpisz numer PESEL i nazwisko Twojego dziecka, podaj numer telefonu, na który odbierać będziesz potwierdzenia, i wybierz termin szczepienia.

Jak wygląda szybka ścieżka e-rejestracji na szczepienie

Żeby się zakwalifikować na szczepienie, trzeba wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego. Kwestionariusz jest dla pracownika medycznego podstawą decyzji, czy osoba może być zaszczepiona tego dnia.

W przypadku osoby niepełnoletniej kwestionariusz będzie podpisywać rodzic. 

Ściągnij kwestionariusz dla nastolatków

Jeśli ktoś nie będzie miał wydrukowanego kwestionariusza ze sobą, to otrzyma go do wypełnienia w punkcie szczepień.

Uwaga! Jeśli nastolatek nie przyniesie na zabieg kwestionariusza podpisanego przez rodzica lub opiekuna prawnego, to ten musi z nim przyjść.

Nastolatki otrzymać mogą:

  • szczepionkę Comirnaty firmy Pfizer przy zachowaniu odstępu 21 dni między dawkami 
  • szczepionkę Spikevax Moderny, przy zachowaniu odstępu 28 dni między dawkami.

 

Sprawdź, jak przebiega szczepienie i jak się do niego przygotować

Fakt zaszczepienia Twojego dziecka zostanie potwierdzony poprzez Unijny Certyfikat COVID, który  znajdziesz na Internetowym Koncie Pacjenta Twojego Dziecka. Na UCC składa się kod QR i unikalny identyfikator. Certyfikat możesz pobrać w formie pdf lub zeskanować jako kod QR. Możesz go też otrzymać go w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po zabiegu.

W Polsce UCC będzie ważny po 14 dniach od podania drugiej dawki szczepienia Comirnaty.  

Więcej na temat Unijnego Certyfikatu COVID (UCC)

Jeśli chcesz anulować umówione dla nastolatka szczepienie lub zmienić termin, możesz to zrobić albo kontaktując się z punktem szczepień, albo dzwoniąc na infolinię: 989.

Kwestionariusz do wypełnienia przed szczepieniem    

List Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej do Rodziców

List Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej do Uczniów