Aktualności

grafikaCelem Dnia Bezpiecznego Internetu jest propagowanie i promowanie wszelakich działań na rzecz bezpieczeństwa w sieci oraz zaznajomienie m.in. nauczycieli, wychowawców, opiekunów prawnych z jak najbardziej pozytywnym wykorzystywaniem internetu. W tym szczególnym dniu jednoczy się zaangażowanie przeróżnych instytucji, osób a nawet rodziny, czyli najbliższego otoczenia.

Dzień Bezpiecznego Internetu uświadamia nam społeczeństwu jak bardzo ważne jest zachowywanie wszelkiego bezpieczeństwa w sieci. Niestety często nie udaje nam zachować całkowitego bezpieczeństwa w internecie ze względu na naszą niewiedzę; słusznie mówi o tym polski pisarz i naukowiec - Janusz Leon Wiśniewski, który w swojej książce pt. „Samotność w sieci” użył następującego cytatu: „Nie wiedzieć to żyć w zagrożeniu”. Dlatego też bardzo ważne jest promowanie, nagłaśnianie i inicjowanie całemu społeczeństwu o otaczającym nas wirtualnym zagrożeniu, które może mieć wpływ na nasze życie realistyczne.

Więc co należy zrobić abyśmy czuli się w internecie bezpiecznie? Bardzo ważne jest aktualizowanie systemów operacyjnych np. (Windowsa 10) jak i różnych aplikacji np. przeglądarek internetowych, ponieważ w przeciwnym razie nasz komputer będzie podatny na „Malware”, czyli złośliwe oprogramowanie, którego celem jest, którego celem jest określona szkoda wobec użytkownika np. szpiegowanie, zbieranie informacji o danej osobie, szantaże itp. Kolejną bardzo ważną rzeczą wpływającą na nasze bezpieczeństwo w sieci jest tworzenie trudnych haseł w sieci, ponieważ najbardziej spopularyzowane hasła stanowią zagrożenie dla naszych kont na których m.in. są przechowywane nasze dane o przelewach, dane osobiste itp. Silne hasło powinno składać się z co najmniej 8 znaków i powinno zawierać: znaki specjalne, małe i duże znaki, cyfry oraz symbole. Należy zaznaczyć, że bardzo ważne jest pamiętać o wylogowaniu z konta! Warto pamiętać o bezpieczeństwie w sieciach publicznych, jeśli chcesz robić przelew bankowy czy wysyłać inne wrażliwe dane i logować się we wrażliwe miejsca– lepiej skorzystać z własnego internetu od operatora telefonii komórkowej. Również bardzo ważne jest korzystanie z VPN’a, czyli Wirtualnej Prywatnej Sieci. Wirtualna Sieć Prywatna jest tunelem w którym płynie ruch sieci prywatnej pomiędzy nadawcą (np. routerem w kawiarni) a odbiorcą, czyli nami za pośrednictwem sieci prywatnej. Dzięki temu żadna osoba z zewnątrz nie będzie miała dostępu do tzw. „tunelu sieci”, ponieważ będzie ona zabezpieczona hasłem, chyba że hasło zostanie złamane.

Podczas tegorocznych obchodów DBI chcemy zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online, chcemy szczególnie podkreślić potencjał internetu, który młodzież może wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami

Nasze inicjatywy:

  • udział młodzieży i nauczycieli w konferencji online z okazji DBI 2021 (09.02.2021) na stronie www.saferinternet.pl,
  • lekcje edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa w sieci Internet dla uczniów klas I-II liceum prowadzone na zajęciach informatyki,
  • wykonanie prezentacji multimedialnych dotyczących bezpiecznego Internetu.