Aktualności

9Balladyna2020 5W dniu 8 września 2020r. II Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Toniego Halika wzięło udział w ogólnopolskiej akcji pod patronatem Pary Prezydenckiej Narodowe Czytanie. W tym roku przypada już dziewiąta edycja tego przedsięwzięcia, podczas którego czytany będzie dramat „Balladyna” autorstwa romantycznego wieszcza Juliusza Słowackiego. W naszej szkole we wspólnym czytaniu tego wyjątkowego utworu wzięli udział nauczyciele i uczniowie.

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach– Balladynie i Alinie– stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

9Balladyna2020 2Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. "Potop" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele.

Zapraszamy do GALERII

 

 

 

narodowe czytanie2020